SIDEN SIDST...

OP | NED
Import from www.tipsbladet.dk
14:09:2018 09:26
Vejle har hentet to afrikanske spillere: En del af en fremtidig strategi

Tidligere denne uge hentede Vejle Boldklub to spillere - en fra Gambia, en fra Ghana.


Bubacarr Sanneh blev i det overståede transfervindue solgt for mere end 50 millioner kroner, så den gambiske forsvarsspiller har i den grad vist, at man som gambier i Superligaen godt kan slå igennem.

Måske er det derfor, at Vejle Boldklub tidligere i ugen tilknyttede en spiller fra Gambia - Foday Manneh, 18 år, kommer fra Bubacarr Sannehs tidligere arbejdsgiver Real de Banjul, men hvor Sanneh er forsvarsspiller, er Foday Manneh offensivspiller.

Han bliver i første omgang tilknyttet klubbens U19-hold, og det samme gør den 18-årige ghaneser Ibrahim Fard, som klubben også har hentet. Fard er venstre back. Manneh er hentet til på en lejeaftale, der gælder resten af indeværende sæson, mens det ikke er oplyst, hvor længe man har lejet Ibrahim Fard. Der er dog en købsoption i begge aftaler.

- Det er en del af en fremtidig strategi, at vi også skal have udenlandske spillere på ungdomseliteholdene. Hvis vi skal have udenlandske spillere på ungdomsholdene, så skal det være spillere med spidskompetencer, som er svære at finde i Danmark. Foday er en offensivspiller, der dækker de fleste positioner fremme på banen. Han viste et spændende potentiale og vi glæder os til at arbejde med ham. Ibrahim Fard er venstreback og vi glæder os til at påvirke hans fremtidige udvikling, siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:

- Vi håber, at spillerne er så gode, at de kan integreres i A-truppen. Vi véd, at med spillere fra andre kulturer er der er en tilvænningsperiode på og udenfor banen. Ved at tage dem ind tidligt, kan vi forberede dem endnu bedre på deres liv som seniorspillere på Vejle Boldklubs førstehold.

De to spillere skal i første omgang vise sig frem for Steffen Kielstrup, der er træner for Vejle Boldklubs U19-hold.


SIDEN SIDST...

OP | NED