SIDEN SIDST...

OP | NED
09:01:2019 11:21
Tottenham udskyder stadionåbning igen: Bliver ikke klar før marts

Tottenham Hotspur har nu igen meddelt, at klubbens nye stadion ikke bliver klar lige foreløbig.


Det skulle egentlig kun have været i 2017/2018-sæsonen, at Tottenham skulle låne mytiske Wembley, mens klubbens nye stadion blev bygget færdigt, men her godt halvvejs inde i 2018/2019-sæsonen er Tottenhams nye hjemmebane stadig ikke færdigt.

Først skulle det nye "Tottenham Hotspur Stadium" stå klar i sæsonpremieren mod Fulham, men den dato blev siden rykket til den 15. september mod Liverpool. Her blev den nye hjemmebane dog heller ikke klar, og mod slutningen af kalenderåret 2018 lød meldingen så, at Tottenham tidligst kunne komme til at spille på det nye stadion i januar 2019.

Tottenham har derfor også spillet denne sæsons hjemmekampe på Wembley, og det kommer de til at blive ved med et stykke tid endnu.

Klubben meddeler således, at det nye stadion heller ikke kommer til at stå klar til de kommende hjemmekampe mod henholdsvis Watford den 30. januar, Newcastle den 2. februar, Leicester den 10. februar og Borussia Dortmund den 13. februar. 

Lykkes det for Tottenham at klare sig videre til femte runde i FA Cup'en vil den kamp heller ikke blive spillet på det nye stadion, lyder det fra Tottenham Hotspur. Da Spurs ikke har flere hjemmekampe i februar, må man altså formode, at det nye stadion tidligst kan stå klar i starten af marts, når Tottenham får besøg af rivalerne fra Arsenal.   

I stedet fortsætter den engelske topklub altså med at låne Wembley som holdets hjemmebane i de førnævnte kampe. 


SIDEN SIDST...

OP | NED