SIDEN SIDST...

OP | NED
04:12:2018 21:53
Spansk traditionsklub fyrer træneren

Athletic Bilbao skifter ud på trænerposten efter en katastrofal sæsonstart.


Det kører slet ikke i den baskiske La Liga-klub Athletic Club Bilbao i denne sæson. Alt i alt er det kun blevet til én sejr i denne sæson, og med 14 kampe spillet i den bedste spanske række er de i nedrykningszonen med blot 11 point ud af 42 mulige.

Derfor har klubben valgt at fyre træner Eduardo Berizzo, og i stedet bliver Gaizka Garitano ny træner i klubben. Han har tidligere stået i spidsen for klubber som Deportivo La Coruña og Eibar.

Det har Bilbao meldt ud via klubbens officielle hjemmeside.

Mandag blev Berizzos sidste kamp i spidsen for klubben, hvor det blev til et 0-3-nederlag til Levante, og dermed blev der skrevet endnu et kapitel i en sort sæson, hvor man ikke har vundet siden første spillerunde.

Når Garitano skal tage over på klubbens førstehold, så kender han meget til det i forvejen. Han kommer nemlig med erfaring fra klubbens B-hold, som er på ottendepladsen i den tredjebedste række i Spanien med fire point op til playoff-pladserne.

Garitano er desuden født i Bilbao, og han tager altså over i klubben, der kun må have baskiske spillere på holdet.


SIDEN SIDST...

OP | NED