SIDEN SIDST...

OP | NED
Import from www.tipsbladet.dk
11:10:2018 09:13
Medie: Thomas Frank kan få jobbet i Brentford

Den danske træner er ifølge stort engelsk medie et emne i Brentford.


Rasmus Ankersen har tralvt for tiden.

Først skulle han med FC Midtjyllands ledelse finde ud af, hvem der skulle erstatte Jess Thorup, der er skiftet til belgiske Gent - det blev en intern rekruttering i form af Kenneth Andersen - og nu kan det også blive en intern rekruttering, der afløser Dean Smith som træner i Brentford.

Smith skiftede sent onsdag aften til Aston Villa, og han tager muligvis sin assistent Richard O'Kelly med sig - den del skriver Brentford på sit website skal afklares i de kommende dage - og det efterlader én mand tilbage på trænerposten. Han er dansk og hedder Thomas Frank.

Frank overtager midlertidigt træningen og jobbet som ansvarlig for førsteholdet, til klubben har fundet en løsning på den lange bane. Løsningen på den lange bane kan meget vel ende med at blive Thomas Frank. Den tidligere Brøndby-træner er ifølge Sky Sports et seriøst emne som afløser i klubben.

Da Brentford ansatte Thomas Frank som assistenttræner, gjorde klubben det blandt andet, fordi man så var sikret kontinuitet i det tilfælde, at Dean Smith blev hentet til en anden klub. Det er lige præcis det, der er sket nu, og dermed står Brentford i den situation, som klubben altså har garderet sig imod.

Thomas Frank har været i London-klubben siden 2016 - han har også tidligere været træner for Danmarks U17- og U19-landshold.

Tipsbladet.dk har tidligere både talt med Rasmus Ankersen, der er sportsdirektør i Brentford, om fremtidsudsigterne. Det er halvandet år siden, og dengang sagde han følgende.

Spørgsmål: Du nævnte i et interview, at Thomas er klubbens mand, og at hvis Dean og Richard bliver hentet, at det er vigtigt at have en mand, der har klubbens filosofi under huden og kan føre den videre. Hvad mente du med dette? Skal Thomas være manager/caretaker, hvis det skulle ske, at den resterende del af teamet bliver hentet til en anden klub?

Rasmus Ankersen: Det er et hypotetisk spørgsmål og slet ikke noget, vi tænker over, for vi har fuld tillid til, at både Dean og Richard er hos os de kommende år. Blandt andet har de lige forlænget deres kontrakter. Det, jeg har sagt, er, at Brentford er en klub, der har en meget klar strategi for, hvordan vi vil differentiere os fra andre klubber i England. Vi har et af de tre-fem mindste budgetter i ligaen, og hvis vi skal have en chance i den konkurrence, skal vi finde andre områder at slå de andre på end økonomi. Vi er derfor heller ikke interesserede i at have et eller andet kæmpe ego som cheftræner. Vi vil have folk, der tror på klubbens strategi, og som har kompetencerne til at føre den ud i praksis. Af samme årsag er det vigtigt, at vi har en dybde i vores trænerstab, der gør, at selvom en eller to får andre jobs, så forsvinder strategien ikke.

Tipsbladet.dk talte dengang med Thomas Frank i dette interview - han sagde følgende på spørgsmålet, om han en dag kunne blive Brentford-træner.

- Jeg kender fodboldverdenen godt nok til at vide, at man hverken kan planlægge eller spå om fremtiden. Jeg kan godt forstå tanken, for i mange klubber, hvad er så tilbage, hvis staben bliver fjernet? Hvem skal køre det videre? Det er jo ikke til at sige, om man tager med dem, for der er jo ikke nogen, der har bundet sig op på noget. Det kan jo være, jeg tager med eller tager et helt andet sted hen. Jeg ved det ikke. Men en af grundende til, at jeg tog ud, var for at prøve noget andet og for at opleve en anden kultur og være træner i udlandet, som har været en stor ambition for mig længe. Bare gøre det. Og så må vi se, hvad der sker.


SIDEN SIDST...

OP | NED