SIDEN SIDST...

OP | NED
09:01:2019 10:04
Kritik af Manchester Uniteds Dubai-tur: Bevidst politik fra staterne

Det er ikke kun de danske topklubber, der i disse dage bliver konfronteret med deres valg af destination til vinterens træningslejr. Selveste Manchester United møder nu også kritik fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty.


I den seneste uges tid er både FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland blevet tvunget til at forholde sig til, hvorfor de tager på træningslejr i golfstaten De Forenede Arabiske Emirater - nærmere bestemt Dubai, der ikke ligefrem er kendt for at overholde menneskerettighederne. 

Det skyldes et hidtil uset pres fra fans af de tre klubber, ligesom at kritikken også har fået plads i lederspalterne i blandt andet Tipsbladet.

Både Rosenborg BK og Malmö FF har tidligere droppet deres træningsture til de rige oliestater på grund af pres fra klubbernes fangrupperinger, og for få dage siden kunne FC København så også fortælle, at man fremover ikke vil tage til Dubai som et led i holdforberedelserne. 

Men det er ikke kun i Danmark, at diskussionen blusser op.

Mandag kom det frem, at den finske landsholdsspiller Riku Riski havde meldt fra til Finlands træningstur i Qatar af etiske grunde, og nu er snakken også vendt tilbage til Norge. Her er der et stort fokus på Manchester United-caretakeren Ole Gunnar Solskjaer, som i disse dage har taget hans hold med på en lille uges træningstur i Dubai. 

Det er der, som sådan ikke noget nyt i, fordi det gjorde José Mourinho også sidste sæson, ligesom at andre europæiske topklubber før har benyttet et lille hul i kampprogrammet efter juletid til at få rystet holdet sammen under varmere luftlag. Liverpool var eksempelvis også en tur i Dubai i sidste sæson, ligesom at Bayern München i disse dage er på træningslejr i Qatar. 

Og de store topklubbers beslutninger møder nu kritik fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty:

- Jeg er meget kritisk over for, at Manchester United og andre topklubber tager til eksempelvis Dubai og giver dem en stor mængde positiv PR, hvilket vi ved, er en bevidst politik fra disse stater. De bruger denne type besøg til at vise et billede af staten til omverdenen, der adskiller sig fra det, de bliver kritiseret for, siger generalsekretær for Amnesty International i Norge Peder Egenæs til vg.no.

Følger man Manchester United tæt i disse dage vil man ligeledes have bemærket, at det kun er klubbens egen tv-kanal, der har adgang til spillerne på turen, og at opholdet i Dubai bliver nævnt i meget positive vendinger fra klubbens stab på de sociale platforme. 

United-stjernerne lægger også selv billeder og videoer op på deres sociale profiler, hvor de eksempelvis udforsker byens shoppingmuligheder eller nyder en solnedgang, og det er heller ikke uproblematisk, mener Amnesty:

- Det er en kæmpe gevinst for Dubai. En ting er, at Manchester United tager derned, en anden ting er, at de annoncerer for stedet. De viser kun et billede, men Dubai har en helt anden side. Manchester United gør det lige nu, at de kun viser et helt ukritisk billede af Dubai som et fantastisk feriested om vinteren.

- Uanset om det er bevidst eller ubevidst, kan en så stor organisation ikke sige, at de ikke ved, at der er store menneskerettighedsspørgsmål i Dubai. Derfor må man kun antage, at de er villige til at være en del af en hvidvaskning af en stat, der burde blive udsat for meget mere kritik, lyder det fra generalsekretær Peder Egenæs. 

Manchester United tog til Dubai umiddelbart efter weekendens FA Cup-kamp mod Reading og vender tilbage til Manchester i slutningen af denne uge før weekendens møde med Tottenham. 


SIDEN SIDST...

OP | NED