SIDEN SIDST...

OP | NED
Import from www.tipsbladet.dk
10:10:2018 16:09
Kenneth Andersen ny cheftræner i FC Midtjylland

FC Midtjylland har helt som ventet præsenteret Kenneth Andersen som ny cheftræner. Han afløser Jess Thorup, der skal stå i spidsen for Gent.


Det er formentlig de færreste uden for Herning og omegn, der har hørt ret meget om Kenneth Andersen, men nu kan han kalde sig cheftræner for de danske mestre.

Jess Thorup skal fremover stå i spidsen for KAA Gent i Belgien, og hans afløser i FC Midtjylland bliver 50-årige Kenneth Andersen, der forfremmes fra en tjans som U19-træner i klubben. Kenneth Andersen er lige blevet præsenteret som ny FCM-træner på et pressemøde i Herning.

- Kenneth er den mest vindende ungdomstræner i Danmark, og han har desuden haft en afgørende hånd med i udviklingen af topspillere som Simon Kjær, Winston Reid, Erik Sviatchenko, Joachim Andersen, Rasmus Nissen, Pione Sisto, Mikkel Duelund, Andreas Poulsen og Viktor Fischer. Vi er ikke i tvivl om, at Kenneth, som den kulturbærer han er, er den perfekte kandidat til at føre stafetten videre efter Jess Thorup sammen med det kompetente team omkring holdet, siger FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen i en pressemeddelelse og tilføjer:

- Vi har vundet det danske mesterskab to gange de sidste fire år med to forskellige trænere, og det siger noget om, at vores kultur i FC Midtjylland er stærk. Kenneth er indbegrebet af de værdier og den vindermentalitet, der hersker i klubben, og vi har en tro på, at hans personlighed og kompetencer, suppleret af den øvrige stabs kvaliteter, medvirker til, at klubbens fantastiske rejse fortsætter med uformindsket styrke.

Det er en ydmyg cheftræner, der går til opgaven i FC Midtjylland.

- Først og fremmest er jeg glad og stolt, og så betyder det rigtig meget for mig, at jeg blandt andet er valgt med henblik på at føre klubbens værdier og kultur videre. En af flere grunde til, at jeg takkede ja til jobbet, er, at jeg ved, der findes et stærkt og velfungerende team omkring holdet, og jeg glæder mig meget til at blive en del af det team, lyder det fra Kenneth Andersen.

Da Thomas Thomasberg var cheftræner i FC Midtjylland, var Kenneth Andersen assistenttræner sammen med Glen Riddersholm. Nu står han selv med tøjlerne i hånden i den danske mesterklub.

Kenneth Andersen har underskrevet en tre-årig aftale og står i spidsen for FCM første gang mod FC Nordsjælland den 20. oktober.


SIDEN SIDST...

OP | NED