SIDEN SIDST...

OP | NED
05:12:2018 09:20
Jan Bech Andersen klar til at smide flere penge i Brøndby IF

Hovedaktionær Jan Bech Andersen investerer gerne yderligere i fodboldklubben, hvis han får muligheden.


Brøndby IF sendte tidligere onsdag en selskabsmeddelelse ud, hvor det fremgår, at klubben søger en aktieudvidelse, der skal sikre selskabet bag fodboldklubben 15,6 millioner kroner.

Udvidelsen forventes at blive gennemført senest i marts.

Forklaringen på den ønskede udvidelse er, at Brøndby IF ifølge selskabsmeddelelsen har investeret i blandt andet stadion og fanzone bag stadion, mens der også er investeret i spillertruppen og talentudviklingen.

Og hovedaktionær og bestyrelsesmedlem Jan Bech Andersen bakker op om den kommende kapitaludvidelse, og han peger på, at han selv er klar til at spytte flere penge i klubkassen.

- Jeg er yderst tilfreds med, at de investeringer, vi har foretaget, både taler til hjertet og hjernen, ligesom det er investeringer, som vi får glæde af mange år ud i fremtiden. Vi kan se, at de mange investeringer i fans og sponsorer betaler sig. Vi har aldrig haft så mange sæsonkortholdere, som vi har i dag, og vores sponsorindtægter er steget markant igen i år, siger Jan Bech Andersen til klubbens hjemmeside og forklarer:

- Strategi 6.4 og de langsigtede investeringer, vi foretager, er tro mod det helt særlige fællesskab, vi har med fans og sponsorer her på Vestegnen, og derfor vil jeg ikke selv tøve med at investere yderligere i klubben, hvis der er behov for det. Strategi 6.4 har bevist, at den er den helt rette strategi for såvel klubbens fans samt klubbens aktionærer.

Det var paragraf 3b i vedtægterne, der tillod Brøndbys bestyrelse at søge en kapitaludvidelse.


SIDEN SIDST...

OP | NED