SIDEN SIDST...

OP | NED
07:02:2019 21:25
Jakob Poulsen efter forlængelse: Vi skal vinde The Double

Jakob Poulsen har forlænget kontrakten med FC Midtjylland og har nu fokus på at vinde pokaltitlen og genvinde mesterskabet.


FC Midtjylland og anfører Jakob Poulsen har forlænget samarbejdet med ét år til sommeren 2020.

Derfor kan den 35-årige playmaker nu fokuserer 100 procent på det store forår, der venter ulvene.

- De hårdeste og værste dage i 2019 er fortid, og nu glæder vi os til et spændende forår, hvor vi i første omgang forsøger at lande pokaltitlen, langt om længe, kan man sige, og derudover går vi også efter at genvinde mesterskabet, men det tegner til at blive en hård dyst med FC København, siger Jakob Poulsen til fcm.dk.

Sportschef Svend Graversen glæder sig også over forlængelsen.

- Vi vil gerne Jakob, han vil gerne os, så det er en fornøjelse, at vi nu har forlænget med en profil, som vi roligt kan omtale som klubbens mand. Han går altid forrest, og han er et fantastisk forbillede for vores unge drenge, siger Svend Graversen til klubbens hjemmeside.

FCM er tre point efter FCK i mesterskabskampen og møder 2. divisionsklubben Kolding på udebane i Sydbank Pokalens kvartfinaler. 


SIDEN SIDST...

OP | NED