SIDEN SIDST...

OP | NED
09:08:2018 15:20
FCN-sportschef om Jensen-skade: Gjorde intet ved interesse og pris

Skaden til Mathias Jensen i sæsondebuten mod Esbjerg gjorde ikke skiftet til Celta Vigo mere besværligt, fortæller Carsten V. Jensen.


25 minutter. Så lang tid nåede Mathias Jensen at få i den danske Superliga i denne sæson. En skade måtte nemlig tvinge FC Nordsjælland-anføreren ud af sæson-premieren mod Esbjerg i første halvleg, og så måtte man holde vejret i FCN-ledelsen.

Det lå nemlig længe i kortene, at 22-årige Mathias Jensen, efter en blændende sidste sæson i Superligaen ville tage det næste skridt op i karrieren denne sommer.

Den pasningsstærke midtbanespiller udgjorde en afgørende figur på det unge FC Nordsjælland-mandskab, der i sidste sæson sikrede sig bronzemedaljerne i Superligaen, og onsdag aften blev skiftet så officielt.

Mathias Jensen skifter med øjeblikkelig virkning til Celta Vigo i den spanske La Liga i en handel, der ifølge Ekstra Bladet kommer til at indbringe FC Nordsjælland 50 millioner kroner. Og sportschef i FC Nordsjælland fortæller, at skaden mod Esbjerg ikke har påvirket interessen i Mathias Jensen:

- Skaden har faktisk ikke haft nogen indflydelse overhovedet på interessen. Det var klart, at hvis det havde været en korsbåndsskade, havde det være mere bekymrende, og så var der sandsynligvis heller ikke sket alverden denne sommer. Men i og med at det var den skade, som det var, så er det ikke værre end som så.

- Det gjorde heller ikke noget ved prisen, og vores forventninger til prisen ændrede sig heller ikke af, at Mathias løb ind i en mindre skade. Det, der på en måde er held i uheld, er til gengæld, at vi i kampene i opstarten har lært at klare os og spille kampe uden Mathias på holdet, og det har været en god overgang for os, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

I sidste sæson lavede Mathias Jensen 12 mål og 10 assists fordel på 35 Superliga-kampe, og FCN-sportchefen fortæller da også, at der har været flere bejlere til den 22-årige midtbanespiller, som Celta Vigo nu får fornøjelsen af:

- Sæsonen sidste år viste med al tydelighed, at Mathias har et rigtig, rigtig højt niveau.Så det er en god spiller fra et godt hold, som har vist sig godt frem, og det er ingen hemmelighed, at han har været et mål for mange i det her vindue.

- Det er derfor ikke overraskende, at det sker. Det er sådan set bare en naturlig konsekvens af, at en dygtig spiller har vist sig frem på et godt hold i en sådan grad, at flere europæiske klubber har vist interesse, og at én klub så også ville kompensere os i en grad, så vi synes, at det var fornuftigt, siger Carsten V. Jensen.

"Vi har masser af talent på vej"

Det er langt fra første gang, at FC Nordsjælland sælger en ung spiller dyrt til udlandet. Emre Mor, Stanislav Lobotka, Marcus Ingvartsen er tidligere blevet solgt for store transfersummer, og Carsten V. Jensen fortæller, at det blot er en naturlig konskevens af klubbens måde at drive forretning på.

At udvikle unge spillere og sende dem videre er nemlig grundprincippet i den måde, som FC Nordsjælland ønsker at drive fodboldklub på:

- Det er super tilfredsstillende for alle, men omvendt er det også det, som er hele idéen i vores måde at arbejde med vores klub og drive forretning på. Så det er en grundpræmis for at være i klubben, at vi arbejder med at udvikle egne spillere, og når tiden er moden, og markedet er modent, så skal spilleren sendes videre. På den måde bliver der også gjort plads til den næste i rækken, fortæller Carsten V. Jensen og sætter også et par ord på, hvem der nu skal tage over for Mathias Jensen:

- Der har været brugt forskellige konstellationer på midten, om de hedder Jakob Christensen, Magnus Kofod eller Nicklas Strunck - vi har stadigvæk masser af spillere og masser af talent på vej. Det er klart, at det har et "impact" på holdet, men det er som sagt en præmis, som er givet på forhånd. 

- For at kunne drive vores klub videre og have ressourcer til at udvikle yderligere på vores akademi, så skal der sendes spilles videre en gang imellem, og så har vi også tillid til, at de spillere, som kommer igennem, kan tage over. Og det synes jeg i øvrigt også, de har vist, i de uger, der er gået, siden Mathias blev skadet, siger sportschefen, som dermed også afviser, at der skal hentes en erstatning ind udefra. 

Mathias Jensen nåede i alt at spille 66 kampe for FC Nordsjælland.

I videoen over artiklen kan du se eller gense nogle af midtbanespillerens bedste mål i FCN-trøjen.


SIDEN SIDST...

OP | NED