SIDEN SIDST...

OP | NED
08:01:2019 14:48
FCM forlænger samarbejdet med Kenneth Andersen-afløser

Claus Therkildsen har fået forlænget sin kontrakt med FC Midtjylland, sådan at den nu også løber de næste tre år. Han skal derfor fortsat stå i spidsen for klubbens U19-mandskab.


Jess Thorups afsked med FC Midtjylland tidligere på sæsonen satte gang i en større intern trænerrokade på den midtjyske hede. 

Den daværende U19-træner Kenneth Andersen blev nemlig som bekendt forfremmet til ny cheftræner for klubbens førstehold, og i stedet blev det så den tidligere Kjellerup-træner Claus Therkildsen, der fik ansvaret for U19-mandskabet - i første omgang til nytår. 

På den måde kunne parterne se hinanden an, og det har de nu gjort. 

FC Midtjylland har nemlig forlænget aftalen med Claus Therkildsen med tre år, selvom det dog kun fremgår, at Therkildsen fortsætter som U19-træner frem til sommer:

- Vi er glade for, at vi har kunnet lave en længere aftale med Claus. Han arbejder meget målrettet og dedikeret, og så er han faldet rigtig godt til på kontoret. Han passer glimrende ind i klubbens kultur og værdisæt. Med den her kontrakt har Claus dedikeret sig fuldt ud til trænerrollen, og det, er vi glade for, bliver i FC Midtjylland, siger akademichef Flemming Broe til klubbens hjemmeside.

FC Midtjyllands U19-mandskab overvintrer på en førsteplads i U19-ligaen med fem point ned til AaB. 


SIDEN SIDST...

OP | NED