SIDEN SIDST...

OP | NED
09:01:2019 18:22
FCM forklarer trænerforlængelse: Har været stor intern udskiftning

FC Midtjylland forlængede tirsdag klubbens U19-træner Claus Therkildsens kontrakt med tre år. Klubben meddelte dog samtidig, at Therkildsen ikke nødvendigvis er U19-cheftræner efter sommer. Midtjyderne vil gerne vente med at sammensætte teamet fra sommeren 2019, lyder det.


Da Jess Thorup forlod FC Midtjylland til fordel for belgiske Gent, fik de danske mestre en intern afløser ind som ny cheftræner.

Klubbens mangeårige U19-træner Kenneth Andersen blev som bekendt forfremmet til cheftræner for Superliga-holdet, og det betød, at man hentede den tidligere Kjellerup-træner Claus Therkildsen ind som nu U19-cheftræner. I første omgang til og med årsskiftet. 

Tirsdag kunne FC Midtjylland så fortælle, at Claus Therkildsen havde skrevet under på en ny treårig-kontrakt, men det vågne øje vil have bemærket, at klubben samtidig meldte ud, at Therkildsen vil blive i rollen som U19-cheftræner frem til sommer. Og altså ikke nødvendigvis længere end det.

Der er dog ikke nogle dramatiske årsager til den besked, forklarer FC Midtjylland nu:

- Der har været en stor intern udskiftning på vores akademikontor i de senere år - vores U17-træner Svend Graversen er blandt andet blevet sportschef, mens vores U19-træner Kenneth Andersen er blevet ny cheftræner for Superliga-holdet. Det er en stor positiv overladning, og da Kenneth blev Superligatræner, blev Claus ansat til nytår. 

- For at få mest mulig kontinuitet og ro har vi forlænget den aftale frem til sommer. Det kan sagtens være ham, der fortsætter, og der er ikke noget dramatik i det. Vi har bare været åbne om, hvad vi har aftalt, siger akademichef Flemming Broe til tipsbladet.dk og fortsætter:

- Det handler mest af alt om, at vi gerne vil have ro i den nuværende besætning frem til sommer, og så bruger vi foråret på at sammensætte det bedst mulige team fra sommeren 2019 og frem - og det kan sagtens blive med Claus i cheftrænerrollen for U19-holdet. Men hvis han nu fra sommer skulle indgå i en anden relation, er der ingen dramatik i det, lyder forklaringen.

40-årige Claus Therkildsen kom til FC Midtjylland efter to år som cheftræner for Kjellerup IF.


SIDEN SIDST...

OP | NED