SIDEN SIDST...

OP | NED
Import from www.tipsbladet.dk
11:07:2018 09:33
Del Piero hylder Ronaldo-køb: Juventus passer perfekt til ham

Juventus-ikonet Alessandro Del Piero vender tommelfingeren op i forhold til Ronaldo-indkøbet.


Tirsdag gennemførte Juventus klubbens måske største transfer nogensinde, da de kunne løfte sløret for, at Cristiano Ronaldo er ny spiller i klubben. Det er også noget, som Juve-legenden Alessandro Del Piero hylder.

Det sker i interview med Sky Sport Italia, hvor han blandt andet peger på, at købet af Ronaldo er stort for både Juventus og italiensk fodbold generelt.

- Jeg tror på, at det kan løfte niveauet i Italien, ligesom det vil gøre lysten til at slå Juventus, der har vundet syv mesterskaber i træk, større. Lige nu er Juventus eneste, man taler om i hele verden, lyder det fra Del Piero.

Derudover slår han fast, hvor imponere han er over Ronaldos evner på banen samt den store sult han har efter sejre. Netop det er også noget, som Juventus kan hjælpe ham med at opnå, forklarer han.

- Juventus er en klub, der er vant til at fokusere på detaljer, beslutsomhed og den næste succes i stedet for at tænke på den, de lige har fået. De sigter altid højere og ønsker at løfte baren, så han passer perfekt ind, siger klubbens tidligere 10'er gennem en lang årrække.

Prisen for Cristiano Ronaldo lyder på omkring 750 millioner kroner, og portugiseren kan se frem til en kontrakt på fire år, der indbringer ham 225 milloner kroner årligt.

Del Piero selv spillede for Juventus mellem 1993 og 2012, hvor han blandt andet sikrede sig at blive Juves mest scorende spiller nogensinde.


SIDEN SIDST...

OP | NED