SIDEN SIDST...

OP | NED
07:02:2019 18:53
Brøndby i kapitaludvidelse: Vil rejse 100 millioner kroner

Bestyrelsen i Brøndby har besluttet at give bemyndigelse til en kapitaludvidelse, som de håber kan rejse 100 millioner kroner til klubben.


Tilbage i december meddelte Brøndby, at klubben ville udnytte en paragraf i vedtægterne, der betød, at klubben senest i løbet af foråret vil prøve at gennemføre en kapitaludvidelse for 15,6 millioner kroner.

Nu har klubben i en selskabsmeddelelse offentliggjort, at målet for kapitaludvidelsen bliver markant højere end tidligere udmeldt. I stedet håber bestyrelsen nu at kunne rejse hele 100 millioner kroner i en kommende kapitaludvidelse. 

Beslutningen skal vedtages på en generalforsamling, der er sat til at blive afholdt den 2. april. Bliver det vedtaget, sigter bestyrelsen mod at have gennenført kapitaludvidelsen seneste ved udgangen af juni.

Brøndby fortæller, at de med kapitaludvidelsen vil 'fastholde Brøndby IF’s position som den fodboldklub, der leverer den bedste fanoplevelse i den danske Superliga'. Klubben har allerede investeret i en familielounge og en fanzone, og de nye midler skal blandt andet bruges på at renovere og opgradere Sydsiden, som huser klubbens mest højydte fans. 

Derudover vil Brøndby også bruge pengene på at opgradere klubbens ungdomsafdeling, Brøndby Masterclass, samt investere i den sportslige sektor. Alt sammen for at indfri målene i den såkaldte 'Strategi 6.4', der sætter rammerne for klubbens økonomiske og sportslige målsætninger. 

Klubben vil indtil kapitaludvidelsen er gennemført optage lån som mellemfinansiering. Lånene vil blive tilbagebetalt, når kapitaludvidelsen er gennemført. Klubben forventer derfor stadig et overskud for 2018 på 10-12 millioner kroner. 


SIDEN SIDST...

OP | NED