SIDEN SIDST...

OP | NED
16:05:2017 09:29
AC Horsens-spillerne skal ned i løn ved nedrykning

Hvis AC Horsens ender som nedrykker koster det lønkronerhos spillerne.


Da AC Horsens for fire år siden rykkede ud af Superligaen var det ved at tage livet af hele klubben. Nedrykningen betød blandt andet, at AC Horsens måtte sælge, hvad sælges kunne og blandt andet skrue voldsomt meget ned for talentafdelingen i kulissen af det nedrykkede hold fra Superligaen.

Nu truer endnu en nedrykning, for tirsdag aften skal AC Horsens hjemme forsøge at vende 0-3 til samlet sejr mod Viborg FF, hvilket på forhånd ligner en mere end svær opgave. Ender AC Horsens som ventet som den samlede taber af de to kampe venter der endnu to playoff-kampe mod enten AGF eller Esbjerg, hvor taberen rykker direkte ned og vinderen skal møde nummer to i 1. division om en plads i Superligaen.

Men skulle det frygtelige ske og AC Horsens ender som nedrykker i denne sæson, vil klubben være klædt klart bedre på end det var tilfældet for fire år siden. Dengang var budgettet sat efter at slutte som i midte af rækken, hvilket betød at nedrykningen ramte langt hårdere end det har været tilfældet som oprykker i denne sæson. 

I den nye tv-aftale får nedrykkerne en kompensation for de mange millioner, der forsvinder ved en nedrykning, og AC Horsens har også udsigt til at tjene penge, hvis Brøndby sælger målmand Frederik Rønnow, hvilket meget vel kan ske denne sommer. Begge dele kan være med til at gøre en eventuel nedrykning mere tålelig for klubbens økonomi. 

Men i selve klubbens arbejde er der taget forholdsregler i forhold til at ende som nedrykker. Blandt andet skal spillerne ned i løn ved en tilbagevenden til 1. division. 

-  Vi har 14 spillere på kontrakt, og det er et must i en klub som vores, at der er indbygget nedrykningsklausuler, siger Kristian Nielsen til hsfo.dk med henvisning til, at spillerne i tilfælde af en nedrykning må gå ned i løn.

Og de sponsorer, der i øjeblikket dækker op mod 50 procent af klubbens indtægter håber man følger med ned i den næst bedste række, hvis det bliver udgangen på sæsonen.  


SIDEN SIDST...

OP | NED